3D yazıcı, 3 boyutlu olan bilgisayar verilerini elle tutulabilir maddelere dönüştürebilen bir araçtır. Şöyle ki; bilgisayardaki 3 boyutlu bir veriyi 3D yazıcı aracılığıyla katı, gerçek bir nesne haline getirmek mümkündür. Başlarda sadece hobi olarak üretmeye, tasarladıklarını elle tutulur nesnelere dönüştürmeye meraklı olan kişilere hitap eden bu teknoloji, günümüzün robotik dünyasında pek çok iş kolunda da aktif olarak kullanılmaktadır.

3D Yazıcı Nasıl Kullanılır?

3D yazıcı kullanmak isteyen bir kişi öncelikle, üretmek istediği ürünü 3 boyutlu tasarım programları veya tarama sistemleriyle bilgisayara yüklemelidir. Bu şekilde oluşturulan model, STL dosyası formatıyla 3 boyutlu baskılama sürecine girer. 3 boyutlu baskı işlemi esnasında ürün, üst üste katmanlar halinde serilmiş biçimde oluşturulur. Bu katmanlara dönüşme esnasında makinenin bu aşamaları takip etmesi için STL dosyası hazırlanmış model dilimleme yazılımı ile katmanlar haline gelir. Bu işlemlerin ardından hatalı çıkabilecek yüzeylerde son bir düzeltme, iyileştirme yapılır. Şeklin kusursuzluğu kritik önem taşıyan ürünlerde bu işlem daha ayrıntılı olarak yapılır ve son hali verilir.

3D Yazıcı Hangi Sektörlerde Kullanılmaktadır?

3D yazıcıların kullanım alanları bireylerin, şirketlerin hayal güçlerine, teknolojiyi kullanabilme yetilerine bağlıdır. Zira başlangıçta bilim ve sanayi ile sınırlı olan 3D yazıcı kullanım alanları, günümüzde sanat ve hatta gıda üretiminde bile yer almaktadır. Aslına bakılırsa çikolata, şeker, hamur baskılarının 3D yazıcıyla yapılması, bu düzlemde ürünler hazırlanması çok da yeni değil. Fakat uluslar arası faaliyet gösteren gıda firmaları sadece 3D yazıcıların kullanıldığı ürünler ortaya çıkartmakta ve müşterilerine sunmaktadır. 3D yazıcıların en can alıcı kullanım alanlarından birisi de tıp dünyasında kendisini göstermektedir. Bioprinting alanında yapılan çalışmalarda 3D yazıcı kullanılarak insanlardan alınan kemikler, kulak ve kas yapıları hayvanlara nakil edilebilmektedir. Bu çalışma aslında günümüzdeki haliyle değil de gelecekteki alacağı yolla insanlara umut ışığı olacaktır. Zira 3D yazıcı kullanılarak doku, organ ve kas üretilip ihtiyaç durumundaki hastalara nakil yapılabilir. Şu an için uygulamada değil ancak ileriki yıllar için 3D yazıcılar tıp dünyasında devrim niteliğinde çalışmalarda kullanılacaktır. Tam da bu bağlamda 3D yazıcı teknolojisi ile kişiye özel olarak üretilen ilaçların ise kullanımına izin verildiğini belirtmekte fayda vardır. Bu sayede herkes aynı hastalık için aynı ilacı kullanmayacak, aksine her hastanın ilacı ve içeriği sadece kendi ihtiyacına hitap eder nitelikte olacak.