Yeni teknolojik aletler her zaman ilgimi çekmiştir. Hele bir de bu teknoloji doğa ve özgürlüğü çağrıştırıyorsa hiç kaçırmam. Aslında arabayla bir yerden bir yere gitmektense yürümeyi her zaman tercih etmişimdir. Arabayı çıkar, trafikte çile çek, park yeri ara… Bunların yerine bir şeye bağımlı olmadan özgürce hareket edebilme duygusu bence paha biçilemez. Ama günlük hayatta bu kadar geniş zamanımız pek olmuyor ya da bazen yürümek gözümüzde büyüyor. Hem özgür hem hızlı nasıl olunabilir? Bu anlamda motorlara özensem de hem pahalı hem de tehlikeli oldukları için onlar da bana göre değil.

İşte geçenlerde Chip.com.tr teknoloji haberleri sitesinde gezerken tam aradığımı buldum. Yaza özel yeni ulaşım aracı Hovbo; hoverboard yani elektrikli kaykay… Tam da yaz öncesi bu haber çok hoşuma gitti doğrusu. Hemen inceledim. Sitede Hovbo çok güzel anlatılmış. Mükemmel video tanıtımı sayesinde tüm sorularıma cevap buldum. “Nasıl gidiyor?”, “Nasıl duruyor?”, “Sağa sola nasıl dönüyor?”, “Üzerinde durmak kolay mı?”, “Düşülür mü?”; gerçekten de ilk bakışta bu sadece iki tekerlek ve arasındaki platformda ayakta durulan aletin nasıl kullanıldığını anlamak zor. Bir kere, piyasada çok daha ucuz fiyatlara çeşitli marka elektrikli kaykaylar bulunduğu ancak bunlara aldanılmaması gerektiği, çoğunun dayanıksız olduğu ve en önemlisi hayati tehlike taşıdığı anlatılıyor. Öyle ya sonuçta bu üzerinde hızlı, ayakta ve açıkta seyrettiğimiz bir ulaşım aracı.

untitled

Görünüşte basit kaykaylar gibi iki tekerlek ve arasındaki platformdan ibaret olsa da, oldukça yüksek teknolojili bir alet. Elektrik motorları, çok hassas sensörleri, yüksek işlem kabiliyetine sahip güçlü işlemcileri ve ciddi boyutta bir bataryası var. O yüzden içindeki tüm bu donanımların ve dış malzemesinin kalitesi, dayanıklılığı, her türlü testten ve kontrolden geçmiş patentli bir marka olması, rahat ve güvenli bir kullanım için şart. Hovboya binmek ise oldukça kolay. Yarım saatlik bir denemeyle rahatlıkla kullanılabiliyor. Tamamıyla sizin güdülerinizi algılayarak hareket ediyor. Öne gitmek için öne doğru hafif hamle, sağa gitmek için sağ ayağa hafif yüklenmek, durmak için vücudu düzleştirmek yetiyor. Hovbo ile ilgili daha fazla bilgiye Chip.com.tr adresinden ulaşmak mümkün. Ben ikna oldum ve firmayla iletişime geçtim bile.