Merhabalar arkadaşlar

Uzuun zamandır apple ürünlerini kullanıyorum ve ürünler hakkında yazayım dedim belki okuyanlar vardır.

Öncelikle Apple Macbook Pro Retina 13.3″ sürümünü kullanmaktayım.Aslında bakarsanız macbook işim gereği bir artı sunmamakta bana.Hatta microsoft ürünlerini kullanacağım zamanlar isime pek yaramayan bir cihaz.Peki neden aldın diyebilirsiniz.

Macbook’ u eskiden duyardım ama hiç alırım falan demezdim.Hatta özellikle gidip incelemişliğim de yoktur.Ama birgün bir teknoloji marketinde Macbook air denk geldi.Onun o inceliğini görünce aha dedim bunu almalıyım. Çünkü okul zamanları bilgisayarı sürekli taşıyor ve ağırlığı beni mahvediyordu. Önceki bilgisayarım hp’ nin bir bilgisayarıydı.Yaklaşık 2.5-3 kilo kadardı.Macbook air’ i incelediğimde ise 1.3 kg olduğunu görmüştüm.

Sonrasında bilgisayarı almaya karar verdim mac işletim sistemini falanda araştırdım.Çok oyun oynayan biri olmadığım için özellikleri benim işimi görüyordu.(Oyun bilgisayarı olarak düşünen varsa tavsiye etmem). Ardında apple mağazalarını gezmeye başladım. Macbook air alacam diye özelliklerini dinliyorum windows kuracam vs bölümümde sıkıntı yaratır mı diye araştırıyorum. Bir mağazada direk müdürü geldi ilgilendi.Her türlü sorumu cevapladı ve bana air’in başka bir bilgisayarın daha varsa ikinci olarak daha çok iş göreceğini söyledi.Onun yerine macbook pro sürümlerini önerdi. Önümde 2 seçenecek vardı ya macbook pro retina ekranlı alacaktım.Yada eski kasa olanı. Ama ikisinide karşılaştırınca yine hafif olması nedeniyle retina ekranlı daha çok ön plana çıktı ve retina ekranlı macbook’u aldım.

Yaklaşık olarak 2.5 senedir macbooku kullanmaktayım.Aynı zamanda front-end / tasarım işlerine yöneldiğim için windows’u hiç aramaz bir hale geldim.Ha windows kullansaydım 2.5 sene içinde en az 5 kere format atardım diye düşünüyorum ki bootcamp ile windows da kurulu ve 2 kere falan çöktü windows.Tekrardan kurmak zorunda kaldım.

Bu 2.5 sene içinde yavaşlama konusunda bile hiç sıkıntı yaşamadım.Isınma sorunu bile yaşamadım.Çok nadir olarak fan sesi duyuyorum ki o da flash içerik olan sitelerden kaynaklanıyor. Macbook alacak olanlar bence hiç düşünmeden alsın.Verilen paraya çok çok değiyor diyebilirim.

İkinci kullandığım ürün ise İphone 5S

Zaten iphone’u bilmeyen yok diyebilirim.Onun için ayrıntıları geçicem android ile kıyaslıyım(onu da bilmeyen yok zaten).

Macbook aldıktan bir süre sonra iphone’a geçiş yaptım.Yeni gelen mac güncellemesi ile iphone’ la senkronize çalışmaya başladı çünkü. Özellikle onun için aldım. Ha zaten iphone kullanmayı da çok istiyordum.

Telefonu aldığımdan beri hiç güncelleme sorunu yaşamadım ilk almak için sebep budur. Her ne güncelleme geliyorsa hemen hemen tüm sürümlere geliyor.Mesela yıllardır 4s güncelleme alıyor bu ios 10’u almadı tek.Android cihaz olsa 1 alır max 2 güncelleme alır kalır.

2.si yavaşlama.Yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum macbook’ta olduğu gibi iphone dada bir yavaşlık görmedim. İlla ki uygulama içinde bir kaç kere donma yaşadım ama android’ le kıyaslayınca hiç birşey diyebilirim.Android cihazda kullandım arkadaşlarımdan da biliyorum.6 ay sonrasında hard reset çakmaları başlıyor.

3.sü ise appstore.Genelde androidde tutan oyunların ilk başlangıcı ios ile olmakta.Tuttuktan sonra androidde hayli hayli tutuyor zaten.

Kısmetse iphone 7 / 7 plus almayı da düşünüyorum ve apple watch bakalım onlar hakkındaki yorumlarım nasıl olacak göreceğiz